Features

Five super-delicious, cost-effective meals

 

There’s nothing like gathering with a few of your closest pals in Plymouth for a nice “family” dinner every once in a while. Here are five amazing meals you can make together to save some money while filling your bellies with something yummy. Meals are priced to accommodate about six people (as found on Aulsuperstore.com) so you’ll know how much it’ll cost for each dinner.

 

One delicious Mexican standby for group dinners is the taco. Both hard and soft taco people will be pleased with one of the kits that have both. These also come with seasoning so you don’t have to buy that either. 

Here’s what you’ll need:

 

Hard/Soft taco kit: $3.49

Ground beef or turkey: $5.25

Lettuce: $ 1.29

Tomato (2): $1.58

Salsa: $2.74

Chips: $2.48

Price per person: $2.80

 

Kick back, relax, put on the “Emperor’s New Groove” and enjoy a night laughing into the wee hours of the morning with your friends.

One meal that will be sure to fill up everyone and leave them smiling is the spaghetti dinner. You can get creative with meatballs if you’d like, but there’s nothing wrong with keeping it simple as well. Here’s what would make a simple spaghetti dinner delicious.

 

Spaghetti: $1.75/ box

Pasta sauce: $2.69

Parmesan cheese: $3.00

Pepperidge Farm Texas toast: $2.00

 

After this meal one might feel as if they have dined at the “Jersey Shore” house with Snooki, the Situation, and the rest of the crew. Don’t worry, though, you can re-create this Italian dinner right in your home for about $1.86 per person.

 

This potluck meal is definitely the most nutritious of the five. With a nice stir-fry, you and your friends will be ready to run a marathon after all of the health those veggies and rice will give your body. What you’ll need to make this Eastern creation: 

 

Stir-fry vegetables (you can buy these frozen together): $2.96

Rice: $2.79

Crunchy La Choy noodles for the top: $2.59

Soy sauce: $1.79

 

This Asian-inspired dinner might make you want to pop in “Rush Hour” or “Mulan”. All that’s missing are some spring rolls! Price per person: $1.98.

 

Something that can be easily whipped together is a pizza/salad combo. Here there’s lots of room for creativity because the toppings are unlimited! For this dinner, some nice things to include would be:

 

Salad kit of your choice: $2.99

Croutons: $2.25

Dressing: $4.99

Tomato: $.79

Carrots: $1.29

 

Pizza dough: $4.25

   Pizza sauce: $4.99

Cheese: $1.69

Pepperoni: $2.99

Price per person: $4.37

 

You can bake your own pizza with love and save money instead of spending more buying it downtown.

 

The last meal will delight people who want to eat their breakfast at any time of day. Breakfast for dinner is always fun, especially after a lazy day because it can be whipped up in no time. For a great Breakfast-for-dinner, try:

 

Bisquick mix: $3.39

Chocolate chips: $1.99

Blueberries: $2.99

Syrup: $4.69

Eggs (6): $2.50

Oranges (a few): $3.00

 

Use a waffle maker or make some pancakes with toppings such as blueberries or chocolate chips. Eggs can be done any style… do you like scrambled, over easy or sunny side up? Fruit will be sure to add a little more vitamins into the mix. All this can be found for about $3.09 per person.

 

Hopefully with some of these ideas you can be inspired to cook with a bunch of your friends just for the experience. Why not try to get together with some of your classmates, teammates, or new neighbors? This way you’ll get a full meal without going out to dinner and spending a ton of money. Cooking is like a work of art—you get out of it the time that you put into it. Why not put a little bit of time into a “family” dinner tonight?